Spotkanie z Władysławem Ortylem, Marszałkiem Województwa Podkarpackiego

Robocze spotkania Zarządu Związku Międzygminnego „Ziemia Lubaczowska” z Samorządem Województwa Podkarpackiego to od dwóch lat stały, ważny element współpracy pomiędzy tymi jednostkami. Kolejna z debat odbyła się 26 stycznia br. w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej. Wójtowie, burmistrzowie, przedstawiciele gmin (członków Związku) spotkali się z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Panem Władysławem Ortylem.

 

Tematyka rozmów obejmowała sprawy progospodarcze i proturystyczne istotne dla rozwoju Ziemi Lubaczowskiej.

Pan Wiesław Kapel Przewodniczący Zarządu Związku przedstawił Panu Marszałkowi plan działań Związku na 2018 r. Wśród gospodarczych zamierzeń wymienił organizację kwietniowej konferencji branżowej w Lubaczowie; mającej na celu promocję terenów inwestycyjnych oraz surowców naturalnych (siarka, borowina, wody siarczkowo-wodorowe) na Ziemi Lubaczowskiej, pozyskanie inwestora oraz nawiązanie kontaktów kooperacyjnych i biznesowych. Na czerwiec zaplanowano w Lubaczowie wyjazdowe posiedzenie Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Komisji Gospodarki i Infrastruktury, które połączone zostanie z otwarciem Kopalni Siarki Basznia II.

W październiku odbędzie się Forum Przedsiębiorczości na Ziemi Lubaczowskiej, w którego organizację w roku bieżącym planuje włączyć się także Związek.

Duże znaczenie dla Zarządu Związku ma rozwój turystyki na naszym terenie. Wśród przedsięwzięć w tym obszarze Panu Marszałkowi przedstawiono inicjatywę utworzenia turystycznej strony internetowej, promującej walory turystyczne ośmiu gmin/członków Związku w sposób spójny i kompleksowy; oraz stanowiącej źródło pełnej informacji o wydarzeniach, spotkaniach, przeglądach, atrakcjach Ziemi Lubaczowskiej oraz ofercie przedsiębiorców działających w branży turystycznej. Zakończenie prac związanych z tym przedsięwzięciem zaplanowano w marcu br.

Sezon turystyczny Związek zamierza ponadto rozpocząć kwietniową akcją promocyjną w Rzeszowie. W planach jest stworzenie „miasteczka Ziemi Lubaczowskiej” na placu przed Urzędem Marszałkowskim oraz stałej wystawy wewnątrz budynku. A wszystko po to, aby pokazać bogatą ofertę wydarzeń i zachęcić do przyjazdu w nasz region, skorzystania z programów festiwalowych i zaplanowania spędzenia wakacyjnego czasu na Lubaczowszczyźnie w myśl idei „weź drugi oddech na Ziemi Lubaczowskiej i chłoń emocje, zdrowie, naturę”.

Do akcji promocyjnej Związek zamierza zaprosić przedsiębiorców a szczególnie tych, których produkty czy wyroby turysta może na co dzień zakupić podczas pobytu np.: sery, wędliny, ryby czy rękodzieło.

II Festiwal Questingu to kolejne przedsięwzięcie w planach Związku na 2018 r. W tegorocznym programie wydarzeń towarzyszących festiwalowi znajdzie się Rajd Niepodległości, którego organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Lubaczowie, a Związek będzie współtworzył przedsięwzięcie. Czas na promocję „Questowych wędrówek po Ziemi Lubaczowskiej” to 25-27 maja; rajd odbędzie się w sobotę 26 maja.

Związek chce ponadto uczcić 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości organizacją jednego z wydarzeń w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa na Podkarpaciu, które co roku odbywają się we wrześniu.

Sprawy proturystyczne, w tym także koncepcja rozwoju marki turystycznej Ziemi Lubaczowskiej będą tematami posiedzenia Komisji Współpracy z Zagranicą, Turystyki i Promocji Sejmiku Województwa Podkarpackiego w Lubaczowie w czerwcu br.

Marszałek Województwa Podkarpackiego z aprobatą odniósł się do planu Związku na 2018 r. przedstawionego przez Przewodniczącego Zarządu. Podkreślił, iż takie działania są potrzebne, a województwo powinno aktywnie włączyć się w ich organizację. Zachęcał także do uwzględnienia w przygotowanej ofercie elementów związanych z Green Velo oraz podróżowania w nasze strony pociągiem jako akcji cyklicznej.

Jak na każdym z dotychczasowych spotkań tak i na tym istotną z poruszanych kwestii był stan realizacji inwestycji w infrastrukturę dróg wojewódzkich na Ziemi Lubaczowskiej. Wójtowie i burmistrzowie podziękowali Panu Marszałkowi za dotychczasowe przedsięwzięcia, ale także bardzo mocno wyartykułowali potrzeby dalszej poprawy nawierzchni dróg.

Pan Wiesław Kapel Przewodniczący Zarządu Związku podkreślał w trakcie spotkania, że stan dróg i komunikacji Ziemi Lubaczowskiej warunkują powodzenie przedsięwzięć inicjowanych i realizowanych przez Związek, zarówno w obszarze turystyki jak i rozwoju gospodarczego. Zwrócił się ponownie do Pana Marszałka z prośbą o przesunięcie z wstępnej listy projektów drogowych przewidzianych do realizacji w ramach RPO WP na lata 2014-2020 zadania pn.: „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 865 Jarosław-Bełżec od m. Jarosław do skrzyżowania z drogą powiatową w m. Zapałów” do wykazu projektów zidentyfikowanych przez IZRPO WP 2014-2020 w ramach trybu pozakonkursowego. Rozbudowa tego odcinka zapewni połączenie naszego regionu z autostradą A4 i drogami oraz obwodnicami, których rozbudowę i budowę planuje prowadzić Samorząd Województwa Podkarpackiego. Zaznaczył, że inwestycja od m. Zapałów do m. Oleszyce już wpisana do wykazu projektów w ramach trybu pozakonkursowego bez rozbudowy odcinka Jarosław – Zapałów w dalszym ciągu nie zapewni dobrego połączenia z autostradą. Jednocześnie Wójt Gminy Lubaczów zawnioskował o przyśpieszenie prac związanych z rozpoczęciem robót na odcinku Zapałów-Oleszyce.

Pan Wiesław Kapel Przewodniczący Zarządu Związku podziękował Panu Marszałkowi za starania w zakresie realizacji inwestycji drogowej na odcinkach Lubaczów-Basznia, Basznia-Horyniec-Zdrój, którą Samorząd Województwa objął wnioskiem do Programu Polska-Białoruś-Ukraina. W 2018 r. zostanie wykonana dokumentacja, wydana decyzja ZRID oraz przeprowadzona procedura przetargowa dla tego przedsięwzięcia; termin realizacji inwestycji przewidziano na przyszły rok.

Pan Lesław Kornak Dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie obecny na spotkaniu poinformował zebranych, że dla odcinka drogi nr 865 Zapałów-Oleszyce Zarząd Województwa podjął decyzję o wprowadzaniu tej inwestycji do procedury przetargowej, realizacja odbędzie się w formie przebudowy, w miesiącu kwietniu br. zostanie ogłoszony przetarg, zakończenie inwestycji planowane jest na 2019/2020 rok; prace związane z obwodnicą Oleszyc rozpoczęły się, termin zakończenia robót podstawowych przewidziano na 2018 r.; wydłuża się procedura uzyskania pozwoleń dla obwodnicy Lubaczowa, gdyż do tej pory nie ma wszystkich pozwoleń wodno-prawnych, w I kwartale br. powinny się zakończyć sprawy formalne, w połowie wakacji zostanie wydana decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowych, w tym roku inwestycja rozpocznie się z terminem zakończenia w sierpniu 2019 r.; obwodnica Cieszanowa posiada już decyzję ZRID i w 2018 powinna zostać zrealizowana; obwodnica Narola jest obecnie projektowana, na etapie uzgodnień szczegółowych, z końcem tego roku powinna zostać wykonana dokumentacja.

Pan Marszałek odnosząc się do kwestii odcinka drogi Jarosław – Zapałów zasygnalizował problemy z dużym obciążeniem ruchu pomiędzy Szówskiem a mostem, potrzeby w zakresie budowy drugiego mostu oraz plany województwa związane ze staraniami o przekwalifikowanie tej drogi na krajową.

Pan Zdzisław Zadworny Burmistrz Cieszanowa oraz Pan Stanisław Woś podkreślali w trakcie spotkania konieczność inwestycji na drodze Oleszyce-Narol w kierunku do Bełżca i poprosili Pana Marszałka o ujęcie jej modernizacji w przyszłej perspektywie programowej.

Pan Wiesław Kapel Wójt Gminy Lubaczów w toku rozmów wspomniał także o dwóch projektach turystycznych złożonych przez Związek: do Programu Interreg V-A Polska – Słowacja na zadanie pn.: „Geocoin nową jakością w turystyce polsko-słowackiego pogranicza” oraz do Programu Polska-Białoruś-Ukraina na zadanie: „Turystyka rowerowa sposobem na zrównoważony rozwój pogranicza polsko-ukraińskiego z wykorzystaniem lokalnych zasobów przyrodniczych”. Zaznaczył, że Związek bardzo liczy na realizację zamierzeń w obszarze złożonych projektów, które z uwagi na swój zakres i innowacyjność stanowić będą duży wkład w rozwój turystyki na Ziemi Lubaczowskiej.

W obradach uczestniczyła także przedstawicielka Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, która zachęcała przedstawicieli gmin/członków Związku do podjęcia stałej współpracy z PROT.

Związek Międzygminny „Ziemia Lubaczowska” na spotkanie z Panem Marszałkiem przygotował stół degustacyjny z produktami lokalnych przedsiębiorców. Wśród nich znalazły się wyroby: Kresowej Osady w Baszni Dolnej, piekarni „Słoneczko”, Gospodarstwa Rybackiego w Rudzie Różanieckiej, LEDA – SER Producenta serów domowych z Wólki Krowickiej oraz wędliny Bogusława Szymańskiego z Nowego Sioła. Celem takiej prezentacji była promocja miejscowych producentów, z których stałej oferty sprzedażowej mogą skorzystać odwiedzający Ziemię Lubaczowską.

Kolejne spotkanie Zarządu Związku Międzygminnego „Ziemia Lubaczowska” z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego planowane jest na wiosnę 2018 r.